Zeleň na Frambore dostala novú šancu

Téma:

Frambor je jedno z najväčších prírodných území v Žiline, ktoré skrývalo dlhé roky pod tonami odpadu svoj potenciál. Dnes sa opäť prebúdza k životu vďaka odhodlaným dobrovoľníkom z O.Z. Žilinský skrášľovací spolok, obyvateľom mesta, grantovým programom a ďalším partnerom. 

 

Frambor je bohatý prírodný priestor s prameňmi pitnej vody a mokraďami, ktorý sa nachádza v širšom centre Žiliny. Len donedávna slúžil ako veľká súvislá skládka odpadu, no za posledné tri roky sa však veľa zmenilo, a to vďaka aktívnej činnosti dobrovoľníkov, ktorí neúnavne pracujú na jeho záchrane.

 

Počas viacerých verejných brigád sa z miesta podarilo vyviezť niekoľko desiatok veľkokapacitných kontajnerov plných odpadu. Aktivisti objavili pri čistení nielen množstvo plastov a stavebného odpadu, ale aj desiatky pneumatík, starú elektroniku, autosúčiastky či dokonca motorové oleje. V súčasnosti už oblasť monitorujú kamery mestskej polície.


Územie Frambora pozostáva z viacerých častí, ktoré prirodzene na seba nadväzujú. Sú to lúky, potôčiky, pramienky či mokrade. Práca aktivistov a dobrovoľníkov je nepretržitou skladačkou zveľaďovaní jednotlivých častí a postupnými krokmi sa im úspešne darí pretvárať charakter územia.

 

„Miesto, ktoré bolo zaťažené tonami odpadu akéhokoľvek druhu, dnes dýcha, je čisté a vrátil sa do neho život.  Mnohí tomu neverili, tvrdili, že sa to nedá.  Premena síce trvala vyše dvoch rokov, ale výsledok sa dostavil,“ hovorí mestská poslankyňa Iveta Martinková, ktorá je spolu s občianskym aktivistom Jánom Rzeszotom iniciátorkou záchrany Frambora.

 

V blízkej budúcnosti plánujú na Frambore vytvoriť park. Neprekážajú im pritom ani piliére žilinskej estakády. Na viacerých z nich postupne pribúdajú maľby, vďaka čomu lepšie zapadajú do zrevitalizovaného prostredia.

 

V blízkom okolí obytnej zóny sa momentálne nenachádza podobný zelený priestor, aj preto patrí Frambor medzi čoraz viac navštevované miesta. Dobrovoľníci veria, že časom nastane zmena aj v prípade opravy vozoviek na estakáde a doplnia sa protihlukové steny. 


Veríme, že odhodlanie, húževnatá práca dobrovoľníkov, podpora rôznych organizácií a firiem bude i naďalej pokračovať, až kým nebude mať Frambor podobu, akú si zaslúži. Už dnes je na nepoznanie, vracia sa do neho život a hlavne ľudia, ktorí postupne objavujú čaro jeho zákutí.

 

Mohlo by Vás zaujímať